Будимо у конакту
Пријавите се на листу за слање обавештења и први сазнајте све новости у вези наше апликације.
Награђивани еколошки пројекат „Ниједна врста не умире сама“ за који је Телеком Србија 2023. године добио признање „Шампиони одрживости“ за најбоље праксе пословања и допринос компанија у остварењу Циљева одрживог развоја, као и посебно признање Привредне коморе Србије за допринос очувању биолошке разноврсности и изванредну посвећеност друштвеној одговорности, настављен је кроз сарадњу са партнерским организацијама и подршку активностима усмереним на заштиту угрожених врста и биодиверзитета.
Након открића „тајног живота“ мрког медведа Александра са Таре, у сарадњи са Биолошким факултетом и запосленима НП „Тара“, у јесен 2023. године, први пут у Србији успешно је маркирана GPS/GSM огрлицом са камером и женка мрког медведа. Снимци десетомесечног праћење медведице Параскеве, која је на свет донела два преслатка мечета, открили су детаље њеног свакодневног живота, укључујући нежне тренутке са младунцима. Реализацијом ове научне активности, уз обиље података, не само кретања већ и визуелног доживљаја њеног окружења, обогаћено је знање о животу мрког медведа. Ови увиди омогућавају стручњацима да боље сагледају живот ове вредне шумске врсте, раде на њеној заштити и изналажењу решења за безбедан суживот са људима.
Захваљујући сарадњи компаније са Природњачким друштвом „Геа“ и управљачем ПИО „Вршачке планине“, први пут у нашој земљи постављен је видео-надзор на гнездо једног пара орлова змијара, што је омогућило јавности да доживи причу о љубави, родитељству и снази ових величанствених птица. Коришћењем 4G камере, ове ретке грабљивице су неометано снимане током гнежђења у њиховом природном станишту, а стручњаци су добили нова сазнања о понашању одраслих јединки и младунца.
На Вршачким планинама откривено је и гнездо патуљастог орла, једне од најређих птица грабљивица у Србији. Популација ове врсте броји свега 15-20 парова, а уз подршку Телекома Србија и поново у сарадњи са Природњачким друштвом „Геа“ и управљачем ПИО „Вршачке планине“, младунац ове угрожене врсте, први пут код нас, опремљен је сателитским одашиљачем и маркиран на гнезду. Као миграторна врста, у септембру је кренуо на пут ка Африци где ће провести зиму. Компанија је наставила са подршком Природњачком друштву „Геа“ и у континуираним програмима заштите угрожених и корисних сова.
Подршка Телекома Србија Еколошком удружењу „Чувари природе“ из Пожеге, допринела је да се сателитски одашиљач постави и на младунца сурог орла, такође, први пут у Србији. Ова савремена методологија у мониторингу угрожених врста користи се не само у научне сврхе већ и за заштиту врста, будући да омогућава контролу кретања јединки у реалном времену и брзо реаговање у случају потребе.
Сарадња са Фондацијом за заштиту птица грабљивица резултирала је реконструкцијом волијере у Центру за опоравак птица грабљивица при Институту за биолошка истраживања „Синиша Станковић“, у који сваке године привремено уточиште пронађе велики број птица грабљивица, нарочито током сезоне гнежђења када многе младе птице испадају из гнезда. Фондација је средства уложила и за набавку новог сателитског одашиљача за телеметријски мониторинг белоглавог супа, који коришћењем GPS система лоцира позицију и путем GSM мреже преноси податке, омогућавајући детаљно праћење кретања птице.
Подршком реализацији пројекта „Програм побољшања станишних услова и заштите угрожене врсте птица модроврана у 2024. години“, компанија је наставила даљу сарадњу са Удружењем љубитеља природе „Riparia“ у заштити једне од најлепших птица код нас.
За очување природног богатства Старе планина, компанија је помогла Удружењу за екологију и заштиту животне средине „ГЕА“ из Пирота. Претходних година, активно су подржани и програми заштите даброва, текуница и рисова, чиме Телеком Србија континуирано доприноси очувању природне разноврсности наше земље.
Пријавите се на листу за слање обавештења и први сазнајте све новости у вези наше апликације.